Filtracja to bardzo ważny proces, który przygotowuje substancję do użytku. Polega na oddzielaniu substancji stałych od cieczy i gazów i jest przeprowadzana dzięki mechanicznemu zatrzymaniu ciała stałego przy użyciu odpowiednich mechanizmów. Całość procesu składa się z szeregu działań, czyli pewnego cyklu. Jednym z rodzajów filtracji jest filtracja przy użyciu perlitowych czynników filtrujących. W dzisiejszym wpisie opiszemy, na czym polega oraz jak bezpiecznie i poprawnie używać czynników.
Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie jest perlit. To skała pochodzenia wulkanicznego, która jest wypalana w temperaturze 1000-1100 stopni Celsjusza, dzięki czemu staje się biała, lekka i obojętna chemicznie. Oprócz tego granulat jest sterylny i stały objętościowo, w związku z czym znajduje zastosowanie między innymi w procesach filtracji. Pierwszą czynnością jest przygotowanie zawiesiny albo suchej formy substancji, która jest dodawana do płynu. Kolejnym krokiem jest włączenie filtra i napełnienie go warstwą wstępną. Tak przygotowany filtrat przepływa przez filtr, co skutkuje uzyskaniem pożądanej klarowności.
Proces filtracji przy pomocy czynników perlitowych jest wspomagany przez czynnik filtrujący. W zależności od potrzeb albo wybranej metody można dokonywać zmian podczas przeprowadzania cyklu. Mowa tutaj między innymi o:
Najważniejszymi kwestiami, o których należy pamiętać, przeprowadzając filtrację przy zastosowaniu czynników perlitowych, jest dobór typu i granulacji czynnika, a także zastosowanie odpowiednich ilości. W zależności od rodzaju filtrowanego płynu i pożądanych efektów można dodawać czynnik bezpośrednio do zbiornika, do mieszalnika albo do wlotu filtra. Często wybierana jest pierwsza z metod, jednak jeśli nie ma takiej możliwości, to najlepiej dodawać go dozownikiem przed filtrem.