Perlit jest materiałem, którego właściwości sprawiają, że można go wykorzystywać w wielu gałęziach gospodarki. Wszystko dlatego, że wyróżnia się szczególnymi właściwościami. Poza tym jest łatwo dostępny i stosunkowo niedrogi. Jest to lekki i porowaty materiał, który cechuje się granulowaną strukturą i różową barwą. Co jeszcze warto o nim wiedzieć oraz gdzie i do czego jest wykorzystywany?
Jednymi z ważniejszych cech wyróżniających perlit jest jego obojętność sterylna i chemiczna, w związku z czym jest bezpieczny dla człowieka. Są to niezwykle ważne właściwości, którymi muszą się wyróżniać między innymi materiały filtracyjne do owoców. Właśnie dlatego jednym z głównych zastosowań perlitu jest wykorzystanie go podczas procesu filtracji cieczy i gazów.
Jest niezwykle wygodny w użyciu, ponieważ swobodnie spływa po systemie kanalików, a do tego można go łatwo usunąć z filtra. Jest wykorzystywany nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również chemicznym czy farmaceutycznym. Sprawdza się między innymi w procesach filtracji soków i napojów spożywczych, olejów kuchennych czy produkcji wina i piwa.
Z uwagi na wiele cennych właściwości perlitu, materiał znajduje też zastosowanie w wielu innych gałęziach przemysłu. Mowa tutaj przede wszystkim o ogrodnictwie, gdzie skutecznie retencjonuje wodę. Dzięki temu w uprawach szklarniowych sprawdza się jako regulator gleby, a w przypadku roślin doniczkowych zapewnia regularny przepływ powietrza do systemu korzeniowego. Perlit jest też świetnym nośnikiem oraz pochłaniaczem zapachu, dlatego można go znaleźć na przykład w żwirku dla kotów.
Nietypowym zastosowaniem materiału jest bez wątpienia budownictwo. Perlit zapewnia dobrą izolacyjność termiczną, a przy tym jest niepalny, dlatego dobrze się sprawdza jako izolacja strychów i poddaszy czy docieplenie kominów. Co więcej, perlit przydaje się też do wykonywania izolacji akustycznych. Można go wówczas stosować na przykład w postaci paneli dźwiękochłonnych, tynków czy obudów agregatów i innych urządzeń.