Fructopol logo

Co to są perlity i jak powstają?



Perlit jest występującą w naturze skałą wulkaniczną, posiadającą unikalną strukturę złożoną z wielu koncentrycznych warstw, podobną w budowie do cebuli. Naturalna gama kolorów to od szarości poprzez jasno perłowy po śnieżną biel. Cechą wyróżniającą perlit od innych wulkanicznych skał krzemowych jest zdolność do ekspandowania po rozgrzaniu jej do ok. 1000°C. W czasie tego procesu termicznego, cząsteczki wody uwięzione w skale zostają podgrzane a powstała para rozrywa skałę od środka. Dzięki temu uzyskuje się lekki, sterylny granulat, z dużą ilością pustych przestrzeni.

Czym się kierować przy wyborze perlitów do filtracji?

Soki, wina, piwa czy żelatyna to tylko niektóre produkty przemysłu spożywczego, które muszą być poddawane filtracji. W tym celu często stosowany jest perlit filtracyjny, który niegdyś był wykorzystywany przede wszystkim w systemach filtracji wody na basenach. Oprócz tego jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym podczas produkcji leków. Jego popularność wynika przede wszystkim z tego, że jest bezpieczny dla ludzkiego zdrowia oraz środowiska naturalnego, a dodatkowo zapewnia doskonałą jakość filtracji. Czym należy się kierować, wybierając perlity do filtracji?

Jaki perlit wybrać do filtracji?

Perlit jest materiałem pochodzenia wulkanicznego, który zawiera duże ilości uwięzionej chemiczne wody. Jego zdolność do retencjonowania wody sprawia, że znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Można go stosować między innymi w ogrodnictwie, budownictwie, hodowli pasz czy jako środek ścierający i polerujący. Właśnie dlatego wybierając perlit, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, do czego będzie wykorzystywany. Perlit, który ma stanowić materiał filtracyjny, musi być lekki, obojętny, a do tego nie może nadawać smaku ani zapachu płynom. Warto również wiedzieć, że perlit w zależności od rodzaju może wyróżniać się różnym poziomem przepuszczalności ośrodków porowatych, który waha się od 0,2 do 6 Darcy (jednostka natężenia przepływu dla pomocniczych materiałów filtracyjnych).

Dlaczego warto wykorzystywać perlit do filtracji?

Wykorzystanie perlitu to jedna z popularniejszych metod filtracji stosowanych w przemyśle spożywczym. Warto go stosować głównie ze względu na to, że jest bezpieczny i obojętny. Nie zawiera niebezpiecznych cząsteczek, które występują na przykład w ziemi okrzemkowej. Co więcej, jest obojętny chemicznie i nie rozwijają się w nim bakterie. Oprócz tego perlit jest tańszy od innych materiałów filtracyjnych. Warto również wspomnieć, że nie wymaga specjalnego procesu utylizacji.


Wróć do bloga