Fructopol logo

Co to jest i do czego służy zol krzemionkowy?Wino - czy jest ktoś, kto nie przepada za tym trunkiem? Znajduje się ono na stole podczas wielu różnych uroczystości - urodziny, imieniny, rocznice, Święta… Rynek oferuje szeroki wybór win, jednak czy wiesz, jakie powinno być dobre wino? Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby było klarowne. Choć mogłoby się wydawać, że chodzi tutaj o wygląd wina, to jednak najważniejsze jest to, że zmętnione wino może być przyczyną zmiany jego smaku. Dlatego, zanim rozlejemy wino do butelek, to upewnijmy się, że jest ono w pełni klarowne. Jaki jest najlepszy środek klarujący? Sprawdź to w naszym artykule!

Co to jest zol krzemionkowy?

Zol krzemionkowy to nic innego jak jeden ze środków służących do klarowania. Otrzymywany jest syntetycznie, poprzez polimeryzację kwasu krzemowego. Wyróżnia się bardzo wysokim ładunkiem elektrostatycznym, przyciągającym cząsteczki białkowe. Warto jednak tutaj podkreślić, że jest on skuteczny jedynie w połączeniu z żelatyną. Jedną z jego zalet jest to, że tworzy zwarty kłaczkowaty osad.

Zol krzemionkowy zazwyczaj jest sprzedawany w specjalistycznych sklepach w opakowaniach jednolitrowych. Dlatego też możemy stwierdzić, że jest to środek klarujący, który starcza na bardzo długo. Biorąc pod uwagę, że jedna dawka to 25 ml, to możemy wywnioskować, że takie opakowanie starcza nawet na 4 tysiące litrów wina!

Inne środki klarujące wino i ich działanie

Praktycznie rzecz biorąc, wszystkie środki klarujące wino działają bardzo podobnie. Należy je dodać do wina - w wyniku czego powstanie zawiesina, której zadaniem jest przyciągnięcie wszystkich substancji chemicznych mających przeciwny ładunek elektrostatyczny, następnie związanie się z nimi i opadnięcie na dno butli - pojawia się w postaci osadu. Jest to dość długotrwały proces - trwa mniej więcej kilka dni. Wszystko zależy od tego, na jaki środek klarujący się zdecydujemy. Należy pamiętać, że po zakończonym procesie klarowania, koniecznie musimy zlać wino znad osadu i je przefiltrować.

Możemy wyróżnić wiele różnych środków klarujących. Do pozostałych możemy zaliczyć bentonit  i węgiel aktywny, który szczególnie przydatny jest do win białych. Węgiel aktywny - należy dodać około 0,5 dag na 10 litrów wina i pozostawić na dwa tygodnie. Jednak to nie wszystkie środki klarujące - ich szeroki wybór możemy znaleźć w sklepach winiarskich. Na pewno znajdziemy tam różnego rodzaju mieszanki i produkty służące do klarowania wina.


Wróć do bloga